Uge 20
Nye boligejere flytter ind
i Greve og Karlslunde
Af sn.dk
sndk@sn.dk
Greve: I denne uge har et bredt
udsnit af boliger i Greve Kommune skiftet hænder. Blandt
handlerne er flere bemærkelsesværdige salg i både Greve,
Tune og Karlslunde, hvor salgspriserne spænder fra det ydre
lavere leje til de mest markante handler i området.
Dyreste handler i ugen
Den fornemme lejlighed på
Karlslunde Kysthave blev
overdraget for 5.350.000 kr.
Her får de nye ejere 112 kvadratmeter med høj vægtet
kvadratmeterpris og udsigt
over det grønne.
Huse med plads til
familien
Flere handler viser, at der er
god efterspørgsel på familieegnede villaer. På Lundemosen i Greve er en 154 kvadratmeter stor bolig fra 1972 solgt
for 5.100.000 kr., mens boligen på Valdemarsvej skiftede
hænder for 4.500.000 kr. for
142 kvadratmeter. Sidstnævnte har fået en opdatering i løbet af 2000. Også på Stenås i
Greve kunne der sættes solgtskilt, da 119 kvadratmeter
fandt ny ejer for 4.400.000 kr.
Andre villaer i Karlslunde
og Greve har skiftet ejer for
mellem tre og fire millioner
kroner. For eksempel solgtes
et 146 kvadratmeter stort hus
på Margrethe Alle i Karlslunde for 3.800.000 kr., mens en
villa på Firhøj, også i Karlslunde, blev handlet for
3.230.000 kr. for et mindre
areal på 99 kvadratmeter.
Variationen i pris og
størrelse
Blandt de mindre boliger finder vi huset på Lindevej i Tune, der blev solgt for 2.750.000
kr. Villaen er fra 1965 og rummer 103 kvadratmeter. Rosenlyparken i Greve markerede
sig med flere handler blandt
andet blev nr. 3 handlet til
2.850.000 kr., mens nr. 172 og
162 skiftede hænder for
3.250.000 kr. og 3.200.000 kr.
for 120 kvadratmeter hver.
På Tyttebærkæret i Greve
blev en villa med 140 kvadratmeter og fire værelser
købt for 2.800.000 kr.
Lejlighederne får også
nye ejere
Ugens bolighandler bød ikke
kun på villaer og rækkehuse.
En 112 kvadratmeter stor ejerlejlighed på Karlslunde Kysthave i Karlslunde blev overdraget
til 5.350.000 kr., hvilket afspejler et livligt marked også for
denne boligtype.
Nøglerne skifter hænder
i hele kommunen
Listen tæller også flere hand-
ler i Tune, hvor et hus på Tinggårdsparken blev købt for
3.498.000 kr. Ejendommen fra
1988 byder på 111 kvadratmeter med udnyttet tagetage. I
Karlslunde Mosevej 65 blev en
større villa solgt for 4.200.000
kr. Huset fra 1976 har fem værelser og har ikke været ombygget siden opførelsen.
På Tjørnevej i Karlslunde
blev et hus på 101 kvadratmeter solgt for 2.695.000 kr.,
mens Søhøj i Karlslunde
markerede sig med en handel
på 3.495.000 kr. for 128 kvadratmeter.
Artikelrækken rundes af
med endnu en villa i Greve
denne gang på Åtoftevænget,
hvor en nyere bolig fra 2007
blev overdraget for 4.195.000
kr. De nye ejere får 103 kvadratmeter fordelt på tre værelser og et toilet.
I alt blev der i denne uge
gennemført 20 handler i Greve og Karlslunde-egnen, hvor
variationen i priser, størrelser og boligtyper vidner om
et område med både klassiske familieboliger og nyere
bebyggelser, der nu får nye
beboere.
VILLA på Mosede Engvej 38, Greve, salgspris:
3.340.000 kr., 110m2,
vægtet kvadratmeterpris:
27.154 kr/m2, overtagelse: 01.08.2026
VILLA på Margrethe Alle
56, Karlslunde, salgspris:
3.800.000 kr., 146m2,
vægtet kvadratmeterpris:
25.333 kr/m2, overtagelse: 01.05.2026
VILLA på Stenås 4, Greve, salgspris: 4.400.000
kr., 119m2, vægtet kvadratmeterpris: 35.772 kr/
m2, overtagelse:
01.06.2026
VILLA på Lindevej 29,
Tune, salgspris:
2.750.000 kr., 103m2,
vægtet kvadratmeterpris:
25.000 kr/m2, overtagelse: 07.06.2026
VILLA på Valdemarsvej
5, Greve, salgspris:
4.500.000 kr., 142m2,
vægtet kvadratmeterpris:
29.801 kr/m2, overtagelse: 01.06.2026
VILLA på Klinteparksvej
1, Karlslunde, salgspris:
6.400.000 kr., 173m2,
vægtet kvadratmeterpris:
32.820 kr/m2, overtagelse: 24.06.2026
RÆKKEHUS på Rosenlyparken 3, Greve, salgspris: 2.850.000 kr.,
120m2, vægtet kvadratmeterpris: 19.127 kr/m2,
overtagelse: 01.05.2026
VILLA på Lundemosen
76, Greve, salgspris:
5.100.000 kr., 154m2,
vægtet kvadratmeterpris:
32.075 kr/m2, overtagelse: 01.05.2026
VILLA på Firhøj 48,
Karlslunde, salgspris:
3.230.000 kr., 99m2,
vægtet kvadratmeterpris:
31.057 kr/m2, overtagelse: 01.06.2026
RÆKKEHUS på Søhøj
334, Karlslunde, salgspris: 3.495.000 kr.,
128m2, vægtet kvadratmeterpris: 26.884 kr/m2,
overtagelse: 01.06.2026
RÆKKEHUS på Rosenlyparken 172, Greve,
salgspris: 3.250.000 kr.,
120m2, vægtet kvadratmeterpris: 26.639 kr/m2,
overtagelse: 15.05.2026
VILLA på Tinggårdsparken 91, Tune, salgspris:
3.498.000 kr., 111m2,
vægtet kvadratmeterpris:
32.091 kr/m2, overtagelse: 01.07.2026
VILLA på Tyttebærkæret 35, Greve, salgspris:
2.800.000 kr., 140m2,
vægtet kvadratmeterpris:
20.437 kr/m2, overtagelse: 01.05.2026
VILLA på Åbuen 1, Karlslunde, salgspris:
6.625.000 kr., 153m2,
vægtet kvadratmeterpris:
42.741 kr/m2, overtagelse: 01.06.2026
VILLA på Åtoftevænget
16, Greve, salgspris:
4.195.000 kr., 103m2,
vægtet kvadratmeterpris:
40.336 kr/m2, overtagelse: 01.06.2026
VILLA på Karlslunde
Mosevej 65, Karlslunde,
salgspris: 4.200.000 kr.,
139m2, vægtet kvadratmeterpris: 30.656 kr/m2,
overtagelse: 01.07.2026
VILLA på Tjørnevej 8,
Karlslunde, salgspris:
2.695.000 kr., 101m2,
vægtet kvadratmeterpris:
24.279 kr/m2, overtagelse: 01.06.2026
RÆKKEHUS på Rosenlyparken 162, Greve,
salgspris: 3.200.000 kr.,
120m2, vægtet kvadratmeterpris: 26.229 kr/m2,
overtagelse: 17.06.2026
Sjællandske Nyheder giver dig hver uge et overblik over
ugens bolighandler i dit område.
Foto: Grafik Sjællandske Nyheder, Louise Nørhave
EJERLEJLIGHED på
Karlslunde Kysthave 11,
1. sal mf., Karlslunde,
salgspris: 5.350.000 kr.,
112m2, vægtet kvadratmeterpris: 47.767 kr/m2,
overtagelse: 01.06.2026
Den vægtede kvadratmeterpris tager foruden det beboede areal også hensyn til
udnyttede kælder- og loftsa-
realer samt øvrige bygninger
på grunden.
Du kan se flere handler fra
Greve Kommune på vores
hjemmeside.
Denne tekst er AI-genereret, men kvalitetssikret af
journalister - med baggrund
i oplysninger fra den digitale
tingbog og Bygnings- og Boligregistret (BBR)
I Maj 2026 I
13
Formand gør en forskel - Vi er mere end en fodboldklub Ny strandcafé er klar til sommeren Kommune stoppede svindel for 1,4 millioner kroner Side 4 Side 6 Side 8 Ugeavisen for Greve, Solrød Uge 20 Maj 2026 Foto: Presse Her arbejdes der for bedre trivsel og fællesskab Greve: På det lokale gy
2 I Uge 20 I Maj 2026 I Klassedysten konkurerer 1.g.'ere i fælles aktiviteter. Foto: Presse Unge arbejder sammen for bedre trivsel Greve: Ensomhed, præstationspres og usikkerhed fylder meget i mange unges liv. På Greve Gymnasium gør de noget ved det. Her arbejdes der målrettet med at skabe bedre
Uge 20 I Maj 2026 I 3
4 I Uge 20 I Maj 2026 Formand gør en forskel for børn og unge: - Vi er mere end en fodboldklub Greve: Hundige Boldklubs formand ser klubben som et samlingspunkt. Af Janus Spøhr janus.spoehr@sn.dk Der var feststemning, da Portalen for nylig bød velkommen til årets Greve Awards. Her vandt Peshko Kh
Uge 20 I Maj 2026 I 5
6 I Uge 20 I Maj 2026 Ny strandcafé er klar til sommeren og har tænkt over væsentlig udfordring Af Thomas Kellermann thomas.kellermann@sn.dk Fra Kristi Himmelfartsdag den 14. maj kan de lokale i Solrød se for sig, hvor de kan proviantere til stranddagene over sommeren. Cloud9 Strandcafé åbner ne